HomeBlogJedan promašaj ne znači poraz

Jedan promašaj ne znači poraz


Da li ste znali da skoro svaki drugi poen teniseri izgube? Da je “samo” 46% dobijenih poena dovoljno da budete najbolji na svetu. Dobro ne najbolji, nego drugi najbolji :). O ovome je pričao Roger Federer pre neki dan kada je dobio zvanje doktora na univerzitetu gde je diplomirao.

Tom prilikom je podelio nekoliko svojih učenja koja ima nakon što je osam puta osvojio Vimbldon.

Neka od ovih učenja sam podelio i na prvom webinaru koji smo imali prošle nedelje, jer mi idu 1/1 sa temom produktivnosti.


Raditi “bez napora” je mit

Ako pitate meni bliske ljude, verovatno će većina njih reći nešto poput:

  • “stižeš sve na vreme”,
  • “uvek znaš gde se šta nalazi”,
  • “brz i efikasan”,
  • “tebi je to lagano”,
  • “ne deluje da se stresiraš”…
 

Ovo su samo neke od stvari koje se ponavljaju. Na prvu loptu to možda i izgleda tako, ali to je samo površina. Ono što se krije iza toga je puno rada, preznojavanja, stresa da bi sve to izgledalo “bez napora”.

Biti lagan i isto tako delovati eksterno je moguće samo ako smo disciplinovani da usvojimo neki sistem rada. Meni su to već opisani sistemi i navike u prethodnim newsletterima.

Biti produktivan je moguće samo ako usvojimo disciplinu o kojoj pričamo na kursu, ako verujemo sebi i uživamo u procesu, sve ostalo jeste mit.


Jedan promašaj ne znači poraz

Često se u poslu i u životu “šibamo” i nerviramo što nešto nije uspelo. Realnost je da ćemo stalno nešto gubiti, “fail” je kultura i stanje uma koje moramo da prihvatimo, kako bismo mogli da pobedimo.

U svojoj firmi se trudim da pospešujem taj momenat da je ok grešiti, ne mogu da kažem da svaki put uspem, ali smo mnogo bolji nego ranije. Negde sam shvatio da je u našoj psihologiji da se plašimo da pogrešimo, i da jedino kako možemo to da pobedimo je da gledamo napred, bez mnogo osvrtanja na prošlost.

Analogija sa tenisom, svaka loptica koju serviramo je najvažnija na svetu, svaki poen koji odigramo je najvažniji na svetu, ali samo do onog trenutka dok je u igri, kada ode u aut, zaboravljamo na njega. Ako nastavljamo da i dalje razmišljamo o propuštenoj prilici da osvojimo poen, nikada nećemo moći da se fokusiramo na onaj sledeći poen koji je ispred nas.


Disciplina je talenat

Svako može da sprinta 2 sata i radi nešto jako u kratkom vremenskom invervalu. Ali, koliko nas može da se pohvali da je istrčalo maraton? Ili završilo triatlon? Ili završilo 10x triatlona?

Da, talenat je bitan, pogotovo za sport, ali nije presudan. Zapravo, najveći talenat je da uspostavimo disciplinu u radu i životu, jedino to može da nam pomogne da se izdignemo iznad gomile. Disciplina kao talenat, zapravo i može da se nauči, za razliku od onog prirodnog, urođenog talenta za nešto. Jer, kada se motivacija završi ili prestane, ostaje nam samo disciplina.

Disciplinu uspostavljamo kroz sastanke sa samim sobom, to smo već do sada naučili kroz moje newslettere. Ja volim citat Casey Neistat-a, koji kaže:

“Show up every single day,” Casey Neistat, YouTuber.

U prevodu, džaba sam talenat ako ne ustanemo ujutru, i krenemo da radimo na tome, šta god da smo naumili, koliko god da je teško, čak iako je napolju kiša.

Disciplina je pogotovo važna za produktivnost. Ne postoji nijedan produktivni sistem na svetu ili to-do aplikacija koja nam može pomoći da završimo sve što želimo, ako se ne pojavimo svakog dana, pre svega kada je teško, kada ne možemo, ne želimo ili nemamo motivacije.


Podsetnik

Za kraj, podsetnik, dovoljno je da budemo uspešni u manje od 50% slučajeva, i ponovo možemo biti najbolji na svetu.

P.S. Poređenja radi, procenat osvojenih Novakovih poena ukupno je 48%, i to je dovoljno da uđe u legendu najboljih ikada na svetu u ovom sportu!

Do sledećeg ponedeljka,
Sportsko produktivni pozdrav 👋.

Nemanja

Webinar: Ako niste odgledali, na ovom linku je pomenuti klip od prošle nedelje: https://vimeo.com/957102121

Federerov govor: https://www.youtube.com/watch?v=pqWUuYTcG-o

Prijavi se da dobijaš ovakav sadržaj svakog ponedeljka u inbox.

Regionalna zajednica za entuzijaste i ljubitelje produktivnosti.

Produktivna zajednica

Podeli članak: 

Nema komentara trenutno.

Dodaj Komentar