HomeBeleškeTop 10 aplikacija za pisanje beleški u 2024

Top 10 aplikacija za pisanje beleški u 2024

Ovo je naša lista odabranih aplikacija koje smatramo da zaslužuju da se nađu na listi Top 10 za 2024. Kako se dalje budu razvijale sve ove aplikacije, listu ćemo ažurirati. Glasajte ispod za koju aplikaciju biste voleli da čitate recenziju i naše iskustvo u korišćenju.

 

Prilikom odabira aplikacija, vodili smo se sledećim kriterijumima:

 

  • Pouzdanost proizvođača,
  • Mogućnost da se jednostavno prikupljaju i zapisiju beleške,
  • Multi-platformska, da ima više verzija (za Windows, za Apple, za Android…),
  • Da je zabavna i laka za korišćenje,
  • Besplatna za osnovnu upotrebu.

Top 10 aplikacija za pisanje beleški u 2024

1. Microsoft OneNote

2. Apple Notes

3. Joplin

4. Bear Notes

5. Simple Note

6. Notion

7. Amplenote

8. Capacities

9. Google Keep

10. Evernote

 

Detaljnije informacije

 

Microsoft OneNote

OneNote ubedljivo na prvom mestu. Potpuno besplatna aplikacija od strane Microsoft-a. Dostupna je za sve platforme u desktop i web verziji, kao i za mobilne  i tablet uređaje, ali i pametne satove. Potreban vam je samo besplatan Microsoft nalog i možete koristiti ovu sjajnu aplikaciju, kako za osnovne, tako i za vrlo napredne potrebe.

Link: https://onenote.com/
Cena: Besplatna

 

 

Apple Notes

Ako ste u Apple ekosistemu i nemate potrebe da kolaborirate sa drugim korisnicima na drugim platformama, onda Apple Notes je sasvim dovoljna opcija za neku normalniju, ne preterano naprednu upotrebu. Ima sve neophodne opcije za hvatanje beleški, besplatna je, dolazi u sistem na mobilnim, tablet i desktop uređajima. Web verzija je izuzteno siromašna, pa ne preporučujem korišćenje. Najveća mana je što ne postoji za druge platforme, niti je plan ikada da bude dostupna za Windows recimo.

Link: https://apps.apple.com/us/app/notes/id1110145109
Cena: Besplatna

 

 

Joplin

Ne toliko možda popularna, ali jako dobra aplikacija za beleške. Najviše podseća na Evernote, samo je potpuno besplatna, open-source verzija. Besplatna je sa svim funkcionalnostima, osim jedne, ako želite sinhronizaciju između različitih uređaja, onda morate da platite, ili ako imate više tehničkog iskustva, možete podignuti svoj server, onda je i to besplatno. Dostupna je za sve desktop platforme (Microsoft, Apple, Linux) kao i za mobilne uređaje.

Link: https://joplinapp.org/

Cena: Besplatna
Plaćena verzija: Ima i plaćenu verziju, za sihnronizaciju između uređaja, 3 EUR mesečno.

 

 

Bear Notes

Već sam pisao o Bear aplikaciji. Za mene je ona najbolja altenativa za Evernote, ali samo za Macbook računare. To je ujedno i najveća mana, nije dostupna za ostale platforme, samo Apple ekosistem. Sve ostalo možete pročitati u pomenutom članku.

Link: https://bear.app/

Cena: besplatna za osnovnu upotrebu
Plaćena verzija: za sinhronizaciju između uređaja, 3 USD mesečno

 

Simple Note

Kao što i samo ime sugeriše, jednostavna aplikacija za beleške. Sve neophodne funkcionalnosti su tu i besplatna je za korišćenje. Autori aplikacije su ekipa koja stoji iza WordPress platforme, kompanija Automatic. Dostupna je za sve platforme: iOS, Android, Mac, Windows, Linux i web.

Link: https://simplenote.com/

Cena: besplatna

 

Notion

Verovatno najpominjanija aplikacija u 2023. Postala je jako popularna poslednjih godina. Meni je ona nisko na listi iz prostog razloga jer je kriva učenja za korišćenje visoka. Potrebno je dosta vremena uložiti kako bi skapirali osnovno korišćenje. Ima gomilu prednosti, ali bih je više svrstao u alat za vođenje projekata, pre nego u aplikaciju za samo hvatanje beleški. Dostupan je za sve platforme.

Link: https://www.notion.so/

Cena: Besplatna za osnovno korišćenje
Plaćena verzija: kreće od 8 USD mesečno

 

Amplenote

Prepuna funkcionalnosti i možda najbolja aplikacija za GTD fanove. Dosta različitih apliakcija je inspirisalo Amplenote. Jednu od stvari koju ima a ostale aplikacije to rade slabije je funkconalnost kalendara. Pored toga, sve ostale opcije koje će vam ikad zatrebati, ali i više od toga je tu. Dostpna je za sve moguće platforme: Windows, Apple, Linux, mobilni uređaji.

Link: https://www.amplenote.com/

Cena: besplanta za osnovnu upotrebu
Plaćena verzija: kreće od 6 USD mesečno

 

Capacities

Možda i najkompleksnija i najteža za korišćenje na listi. Spada u kategoriju takozvanih “mrežnih” aplikacija za beleške. Aplikacija Obsidian je popularizovala ovakav vid aplikacija, koje svaku belešku povezuju u mrežu poput paukove, gde možete pronaći svaku zabelešku kako je na neki način povezana sa prethodnom. Dostupna je za Apple, Windows i Web.

Link: https://capacities.io/

Cena: besplatna
Plaćena verzija: postoji i plaćena verzija gde možete koristiti Ai funkcije za 10 USD mesečno

 

 

Google Keep

Vrlo jednostavna aplikacija, ne mnogo opcija ali radi osnovne stvari odlično. Ako vam treba brzo hvatanje beleški, bez nekih naprednih opcija, a već ste u Google ekosistemu, onda je Keep odličan za vas. Besplatna je i dostupna za Web, Android i iOS uređaje. Potreban vam je besplatan Gmail nalog da biste koristili.

Link: https://keep.google.com

Cena: besplatna

 

Evernote

Nekada moja omiljena aplikacija, sada poslednja na listi. Ne bi bilo fer ne staviti je na listu, ali ako nastave ovim tempom, teško da će biti na nekoj listi u 2025. Pored nepouzdanosti korišćenja aplikacije, najveća mana je cena, besplatna verzija je vrlo ograničena, a plaćena jako skupa. Dostupna je za sve platforme.

Link: https://evernote.com/

Cena: besplatna za osnovne stvari
Plaćena verzija: kreće od 11 EUR mesečno

Koju aplikaciju biste vi dodali na listu Top 10, a da se ne nalazi ovde?

 

Glasanje

7
Odaberi koju aplikaciju za beleške da testiramo i uradimo besplatan video

 

Prijavi se da dobijaš ovakav sadržaj svakog ponedeljka u inbox.

Podeli članak: 

Komentari

  • Avatar korisnika
    09/04/2024

    Nemanja hvala puno na ovom tekstu.

    Glasala sam za Notion (njega sam počela da koristim i glava me boli), kod jednog kolege sam videla da u Notion prati koliko vemena treba da se nešto uradi, ko od ljudi u timu ima slobodan hod, koliko se prihoduje, da li su plaćene fakture, i trista nešto. Jedino što je taj kolega programer po sturci pa njemu to sve lako da odradi 🙂

    Da mogu da glasam za više aplikacija bilo bi super da vidim kako radi Capacities, Amplenote i Joplin.

    0

Dodaj Komentar