Koliko često ti se dešava da tokom nedelje snimiš neke članke, dobre linkove koje nađeš na netu, da ih pročitaš i pogledaš kasnije, ali zapravo se to nikada ne desi? Meni se to dešava stalno.
Kako bih unapredio ovo kod sebe, stalno sam u potrazi za aplikacijom koja može u tome da mi pomogne. Tu i tamo nailazio sam na nekoliko njih koje su dobre, ali uvek nešto malo nedostaje i vratim se na staro, samo snimim gomilu stvari, koje nikada ne ugledaju svetlost dana.
Šta sve treba da radi jedna “read-later / pročitaj kasnije” aplikacija?
Probao sam baš puno takvih aplikacija, ali sam se uglavnom najviše zadržao na:
- Pocket – https://getpocket.com/
- Instapaper – https://www.instapaper.com/
- Raindrop – https://raindrop.io/
- Readwise – https://readwise.io/
Sve su to super alati koji rade manje više sličnu stvar.
Možete da:
- zapamtite članke,
- bukmarkujete stranice,
- snimite razne linkove,
- sinhronizujete beleške koje imate na Kindle i sličnim uređajima,
- da dodajete različite anotacije i beleške na postojeće članke koje ste snimili,
- itd…
Sve su to slične funkcionalnosti, koje koristim u manjoj ili većoj meri, ali je glavna ova da “dodam belešku na neki članak”. Jer, puko snimanje članka, bez pregleda zašto je tu i šta je bitno da odatle naučim, ne daje mi mnogo vrednosti. Dodatno, da bih to usvojio kao naviku, dodatna je stvar da me alat podseća šta sam sve tokom dana/nedelje snimio, kako bih prošao ponovo sve, dodao beleške i naučio iz tih članka.
Dakle, ako ja biram neku ovakvu aplikaciju da je koristim svakog dana, mora da ispuni nekoliko bitnih kriterijuma:
- Da ima mogućnost dodavanja beleške na članak,
- Da ima podsetnik šta sam sve snimio,
- Da bude besplatna za osnovnu upotrebu!
Ovo su manje-više tri kriterijuma koja biram za bilo koju drugu aplikaciju. Tamo gde većina “padne” je ovaj besplatni momenat za osnovnu upotrebu. A pogotovo za ove read-later aplikacije, skoro nijedna nije besplatna za neograničenu upotrebu beleški i podsetnika.
Omnivore je pobednik!
U toj potrazi našao sam pobednika, makar za sada, dok nešto ne promene :). Skroz nepoznata (makar meni) Omnivore ispunjava sve moje kriterijume:
- Open source je. Sve trenutno dostupne funkcionalnosti su besplatne.
- Mogu dodati RSS feed da čitam članke tako.
- Mogu dodati sve newsletter-e na koje sam prijavljen da mi tamo dolaze.
- Mogu dodati beleške za sve članke koje čitam.
- Mogu dobijati notifikacije na dnevnom nivou šta sam zapamtio.
- Imaju web, ios/android i mac aplikacije. Doduše ruku na srce Mac app je baš rudimentalna, ali web radi odlično, ne treba ništa više od toga.
Ako ti je zanimljivo da probaš, link je ovde: https://omnivore.app/.
Da li koristiš neku read-later aplikaciju?
Ako da, koju? Kako izgleda tvoj flow prilikom snimanja i revidiranja kasnije članaka koji se nađu na njoj?
Da li bi ti bilo zanimljivo da snimim kratki video tutorijal kako najefikasnije koristiti ovu i slične aplikacije za kasnije čitanje?
Benjamin Franklin, 300 godina stara tehnika za to-do liste
Do sledećeg čitanja ostavljam te sa jednom kratkom pričom od pre nekih 300 godina, kada je živeo Benjamin Franklin. Inače, podsetnik ako smo svi zaboravili, Benjamin Franklin je američki naučnik i političar, tvorac “Deklaracije o Nezavisnosti” i američkog ustava. A između ostalog pronalazač je gromobran-a i jedan je od zaslužnijih za problematiku “letnjeg računanja vremena”.
Naime, Benjamin je bio poznat po kreiranju to-do listi kako bi mogao da unapređuje sebe svakog dana. Najpoznatiji je po svom planu od 13 nedelja, tako je on sebi odredio vremenski interval na koliko prati svoje projekte. Imao je i jedinstvene dneve rutine koje je ponavljao svakog dana. Na početku i na kraju svakog dana, postavljao je sebi pitanje:
- Šta ću danas dobro uraditi?
- Šta sam danas dobro uradio?
U nastavku nalazi se isečak intervjua o njegovim jutarnjim rutinama, kao i originalni crtež njegovih to-do listi i rasporeda za jedan dan.
“Ustajem rano skoro svako jutro, i sedim u svojoj sobi bez ikakve odeće, pola sata ili sat vremena, u zavisnosti od godišnjeg doba, čitajući ili pišući. Ova praksa nije ni najmanje bolna, naprotiv, prijatna je; a ako se nakon toga vratim u krevet, pre nego što se obučem, kao što se ponekad dešava, dodam jedan ili dva sata najprijatnijeg sna koji se može zamisliti.”