HomeBlogDART sistem – Produktivnost uz bilo koju aplikaciju

DART sistem – Produktivnost uz bilo koju aplikaciju

Britanski biciklistički tim osvojio je samo jednu medalju u periodu od 1908 – 2003. godine. To je ujedno i najlošiji period britanskih biciklista ikada. Kako bi unapredili svoj tim, te 2003. godine angažovali su selektora, čije je puno ime Sir David John Brailsford. David jo do skoro inače vodio svetski poznati biciklistički tim Ineos Grenadiers.

Tokom svoje karijere David je razvio na prvi pogled jako jednostavan sistem, a opet kada zagrebemo ispod površine vidimo koliko je zapravo to rezultata njemu donelo. 
Sistem po kojem je postao poznat, nazvao je ‘marginal gains’, ili ako bih probao to da prevedem, bilo bi recimo “neznatna unapređenja”. Cela njegova filozofija svodi se na to da razmislimo šta sve ulazi u jednu biciklističku trku i jednog bicikliste, onda izmerimo svaki deo i fokusiramo se da unapredimo samo 1% u svakom segmentu

Dakle, dovoljno je da unapredimo samo 1% nečega što radimo, i da automatski budemo ispred 99% ljudi u našem okruženju. Ovaj način rada i razmišljanja doneo je David-u i Britanskom biciklističkom timu neverovatne rezultate. 

U periodu od 2007 – 2017 Britanski biciklistički tim je osvojio:

  • 200 Svetskih šampionskih titula
  • 77 Olimpijskih zlatnih medalja
  • 5 Pobeda na Tour de France 

Složićete se da su rezultati impresivni! I sve to uz samo 1% unapređenja svakog segmenta jedne biciklističke trke. Ali ne samo to. Svi biciklisti i timovi imaju isti cilj: da osvoje što više medalja. Razlika između pobednika i gubitnika je u tome što pobednici koriste sistem koji im pomaže da se unapređuju makar 1% više danas nego juče. 

DART sistem 

Kakve onda veze ima biciklizam i priča iznad sa našom temom produktivnosti? Pa, ogromne! Pre svega, produktivnost je disciplina, a disciplinu postižemo sistemom. Postoji mnogo sistema za produktivnost, na kraju dana nije ni bitno koji koristite, sve dok imate neki sistem koji pratite. DART je jednostavno razmišljanje koje možete koristiti u vašem svakodnevnom radu. Ovo nije sistem koji je dospeo na listi našeg 10x kursa, ali je vredno pomenuti ga. Evo kako radi. 

DART je zapravo akronim za sledeće:

  • D – Dates (datumi koje trebamo ispratiti)
  • A – Actionables (ovo su u suštini naši zadaci i to-do liste) 
  • R – Records (zapisi, odnosno beleške) 
  • T – Taps (koliko smo efikasni, odnosno što manje kliktanja po ekranu)

Sistem je kreirao Sean Oulashin.

Lepota ovog sistema (ali i većine dobrih) je što ne zavisi od aplikacije ili operativnog sistema koji koristite. Poenta je da pratite filozofiju i način razmišljanja sistema, a ne da se vezujete ni za jednu aplikaciju, dovoljno je da odaberete onu aplikaciju koja dolazi instalirana uz vaš računar.

D – Dates (datumi koje trebamo ispratiti)

Datumi su važni, ako ne i krucijalni. Moramo stalno pratiti šta nam dolazi sledeće, to nam daje uvid kakav nam je dan ili nedelja ispred nas. Potpuno je nebitno koji kalendar ćete koristiti, sve dok koristite jedan. Najbitnija stvar je da sve što je vremenski osetljivo bude zapisano u kalendar. Zamislite kao da zakazujete sastanak sa samim sobom, samo što je sadržaj tog sastanka neka akcija koja mora da se uradi ili završi. 

Moj savet je da ne gubite previše vremena tragajući za savršenom kalendar aplikacijom. Koristite ono što dolazi automatski uz vaš uređaj koji posedujete:


Ako niste fan velikih korporacija i njihovih alata, alternativa može biti recimo:

A – Actionables (ovo su u suštini naši zadaci i to-do liste) 

Ako do sada niste počeli da pravite neku to-do listu, sada je trenutak. Bez neke liste zadataka na čemu ćete raditi, siguran sam da ni rezultat neće biti vidljiv. Isto kao i za kalendar, nebitno je koju to-do aplikaciju ćete koristiti, sve dok koristite jednu. Savet je da ovo ne radite na listu papira, kako biste ceo DART sistem koristili na maksimum.

Nakon što ste odabrali kalendar koji koristite, biranje to-do aplikacije donekle treba da bude uslovljeno tom kalendar aplikacijom. Odnosno tražite onu aplikaciju koja može da poveže vaš odabrani kalendar sa zadacima koje ćete kreirati. Ono što nikako ne želite je da morate na dva mesta da pišete stvari, npr. zadatak pišem u jednoj aplikaciji, a datum kada taj zadatak treba da završim u drugoj. Najbolje je ako ta to-do aplikacija u sebi ima ugrađen i kalendar i onda imate dva u jedan. Scenario koji ovde želite da postignete je da kada na primer kreirate zadatak “napiši tekst o DART sistemu do nedelje u 20h” taj isti zadatak treba da se pojavi i u vašoj kalendar aplikaciji kako biste mogli lepo da isplanirate vaš dan ili nedelju. 

Kada ja biram to-do aplikaciju, gledam nekoliko kriterijuma:

  • da je besplatna za osnovnu upotrebu,
  • da je zabavna i laka za korišćenje, 
  • da ima u sebi ugrađen neki sistem datuma ili podsetnika, 
  • da može da se poveže sa nekom kalendar aplikacijom,

Predlozi za to-do aplikacije:

R – Records (zapisi, odnosno beleške) 

Neizostavni deo DART sistema, ali rekao bih i bilo kojeg drugog su beleške. Potrebna vam je neka aplikacija gde ćete čuvate sve vaše zabeleške. Takođe, savetujem da ne bude papir već neka digitalna aplikacija, kako biste sve mogli da uvežete. Ne savetujem da vam ista aplikacija bude i za to-do i za kalendar i za beleške, onda postaje preteška za korišćenje, ja to uvek razdvajam.

Ovde na sajtu postoji već nekoliko tekstova na temu beleški i koje aplikacije koristiti, pa evo za dalje čitanje:

T – Taps (koliko smo efikasni, odnosno što manje kliktanja po ekranu)

Da li ste osvestili koliko puta kliknete nešto da otvorite omiljenu aplikaciju ili da nešto napišete u to-do? Za ovaj poslednji DART korak ne postoji specifična aplikacija, već je više podsetnik da obratite pažnju koliko lako pristupate informacijama i još bitnije koliko brzo. Koliko kliktanja imate dok otvorite aplikaciju za to-do, kalendar ili beleške? Koliko dugo se učitava aplikacija? Koliko ekrana morate da pomerite da biste došli do željene beleške? Itd…

5 saveta kako da budete efikasniji u svakodnevnom radu: 

  • Koristite prečice što više. 
  • Gledajte da vam je sve na 2 ili 3 klika najviše. 
  • Ne koristite miš, već samo trackpad / tačped ako ste na laptopu.
  • Ne koristite drugi monitor.
  • Na telefonu koristite što više widget-a na ekranu.

Zaključak

DART je jednostavan sistem odnosno filozofija razmišljanja koja nas tera da svaki put imamo isti sistem za rad. Fokus uvek treba da bude na to da koristimo jedan te isti sistem, bez obzira koju aplikaciju koristimo za određene radnje. 

Sumiranje:

  • Uvek važne stvari i datume stavljamo u kalendar apliakciju.
  • Koristimo to-do aplikaciju koja se povezuje sa kalendarom. 
  • Zapisujemo beleške u digitalni notes. 
  • Trudimo se da smo što efikasniji u korišćenju naših uređaja. 
  • Težimo ka tome da smo 1% bolji nego juče. 
Najveća regionalna zajednica za entuzijaste i ljubitelje produktivnosti.

Produktivna zajednica

Prijavi se da dobijaš ovakav sadržaj svakog ponedeljka u inbox.

Podeli članak: 

Nema komentara trenutno.

Dodaj Komentar